Przyczyny zawrotów głowy – zawroty głowy odkręgosłupowe, łagodne ułożeniowe oraz psychosomatyczne

Pojawienie się zawrotów głowy jest problemem dość mocno utrudniającym codzienne funkcjonowanie, pacjenci mają strach i niepewność związaną z chodem czy wykonaniem ruchu głowy, jednak często po wykonaniu pełnej diagnostyki pod kątem chorób układu błędnika, przedsionka i ucha wewnętrznego, badania nie wykazują absolutnie żadnych patologii a zawroty głowy są. Dzisiaj zajmę się opisaniem przyczyn zawrotów głowy, które nie są uchwytne w badaniach, natomiast wprawny fizjoterapeuta bez problemu je rozpozna i zastosuje odpowiednią terapię.

Przyczyny zawrotów głowy przy wstawaniu z łóżka – łagodne ułożeniowe zawroty głowy

Pierwszy typ zawrotów głowy to zawroty „łóżkowe”-  są to zawroty pozycyjne pojawiające się podczas przekręcania się z boku na bok (zazwyczaj na konkretną stronę) czy ruchach podczas schylania się lub siadania. Mogą towarzyszyć im również mdłości. Objawy związane są z przemieszczaniem się tzw. otolitów w kanałach wewnętrznych. Otolity, czyli kamyczki błędnikowe to element receptorów grawitacyjnych znajdujących się w błędniku. Problem pojawia się kiedy otolity odrywają się od błony otolitowej i przemieszczają w najniższe miejsce błędnika, czyli do kanału półkolistego tylnego, tam gdzie nie powinny się znajdować. Drażnią w ten sposób receptory odpowiedzialne za  „ustalenie” położenia głowy, a wiec powodują zawroty.

W przypadku tego typu zawrotów głowy terapia jest bardzo szybka i skuteczna i zazwyczaj polega na wykonaniu prostego manewru ułożeniowego głowy pod odpowiednimi kątami, powodującym przemieszczenie się otolitów na swoje miejsce- jest to tak zwany manewr Epleya (film znajdziesz na moim kanale Youtube)

Kręgosłupowe przyczyny zawrotów głowy – kręgosłup szyjny

Drugi powód to napięcie mięśni szyi. Cześć mięśni szyi jest unerwiona przez nerw czaszkowy Dodatkowy – XI, a ten z kolei ten ma pośrednie połączenia z nerwem unerwiający błędnik i ucho. Tutaj  podobnie jak w poprzednim przypadku mogą występować mdłości,natomiast same zawroty pojawiają się bez związku z ruchami głowy.

Trzeci problem to zawroty głowy związane z problemami niestabilności odcinka szyjnego w segmentach C0-1-2. Związane są często z problemem z uszkodzeniem więzadeł skrzydłowatych. Dokładny przypadek terapii takiego pacjenta znajdziecie TUTAJ

Przy naderwaniu więzadeł skrzydłowatych problem będzie wynikał po pierwsze z opisanym powyżej mechanizmem nadmiernego napięcia mięśni szyi, które będą pracować chroniąc uszkodzony segment, a ponieważ będą pracować za siebie i za więzadła, może pojawić się patologiczne napięcie i ucisk na nerw XI.

Kolejny mechanizm powstania zawrotów głowy związanych z niestabilnością odcinka szyjnego będzie związany z samym podrażnieniem struktur opon mózgowych a w skrajnych przypadkach nawet rdzenia!
Stabilność więzadeł skrzydłowatych da się łatwo sprawdzić poprzez testy manualne, natomiast bardzo często nic nie wychodzi w badaniach obrazowych, dlatego, że te wykonywane są w pozycji statycznej. W USA wykonuje się badania Digital Motion X-ray (DMX) które polegają na nakręceniu „filmu” rentgenowskiego. U nas bardzo często wysyłam pacjentów na badania MRI albo badania celowane na ząb obrotnika, ale u połowy osób u których palpacyjnie czuć niestabilność więzadeł skrzydłowatych badania obrazowe nie wykazują nieprawidłowości.

Psychosomatyczne przyczyny zawrotów głowy

Warto też, może z lekkim przymrużeniem oka, spojrzeć na zawroty pod kątem psychosomatycznym.

Wracając do pierwszego zdania artykułu -„pacjenci mają strach i niepewność związaną z chodem czy wykonaniem ruchu”.  Psychosomatycznie zawroty „zatrzymują” Cie przed pójściem dalej, lub przed poruszaniem się -ruch, zarówno ten biomechaniczny jak i „ruch życiowy” w sensie postępowania, traktowany jest podświadomie jako niebezpieczeństwo „jest mi dobrze tak jak jest, boję się co przyniesie zmiana”
Co to znaczy i jak to rozumieć pod kątem sytuacji życiowych? Na przykład od dawna szef Cię mobbinguje, czujesz mocną potrzebę zmiany pracy, ale dalej nic w tym kierunku nie zmieniasz. Albo chcesz odejść od partnera bo czujesz się nieszczesliwy/a, ale wymyślasz powody żeby zostać „dla dobra dzieci”, ze strachu przed samotnością itd. – boisz się zmiany.
Zawroty świadczą o  wewnętrznym konflikcie – powinniśmy pójść dalej, bo coś nam nie służy,  ale zostajemy bo boimy się zmiany.

Terapia zawrotów głowy Warszawa

Jeśli masz problem z zawrotami głowy zapraszam na terapię.
Gabinet Anszczak Terapia
Warszawa, ul. Krasińskiego 16/113