Fizjoterapia zespołu cieśni nadgarstka

Fizjoterapia zespołu cieśni nadgarstka jest bardzo skuteczną metodą pozbycia się tej nieprzyjemnej dolegliwości. W naszym gabinecie w Warszawie na Żoliborzu od wielu lat skutecznie pomagamy pacjentom z drętwieniem i mrowieniem rąk w powrocie do pełnej sprawności i funkcjonowania bez bólu i drętwienia rąk.

Dlaczego powstaje zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka (carpal tunnel syndrom) to zespół objawów polegających na drętwieniu i mrowieniu palców dłoni (kciuka, wskazującego i połowy środkowego) najczęściej w nocy lub rano, oraz po ustawieniu ręki w bezruchu w jednej pozycji. Często występuje u osób pracujących długo przy komputerze, czy osób wykonujących prace manualne (np. fryzjerów). Ze względu na niedokrwienie nerwu pojawia się charakterystyczny objaw drętwienia i mrowienia oraz bólu

Przyczyny drętwienia rąk i zespołu cieśni nadgarstka.

Najłatwiej wyobrazić sobie, że nerw jest jak szlauch z wodą. Kran, czyli miejsce gdzie nerw wychodzi z rdzenia kręgowego znajduje się w odcinku szyjnym. Dalej na przebiegu naszego nerwu mamy wiele struktur przez które nasz „szlauch” może być uciśnięty – kręgosłup szyjny i mięśnie szyi, mięśnie ramienia i przedramienia, niewłaściwa postawa, poprzez którą nasz nerw jest nadmiernie rozciągany czy uciskany. Więc bardzo często problem drętwienia określany jako zespół cieśni nadgarstka jest problemem ucisku , niedokrwienia i napięcia nerwu na całym jego przebiegu a nie tylko na poziomie nadgarstka. I jeśli nasz nerw jest uciskany w kilku miejscach i ma ograniczony dopływ krwi, to efektem będzie zmniejszona przepustowość na jego końcu, czyli o obrębie nadgarstka i palców

Oprócz ucisku nerwu przez wyżej wymienione struktury, na obraz objawów cieśni nadgarstka bardzo często nakłada się niskie ciśnienie krwi (cienienie jest zbyt słabe aby dotrzeć do małych naczynek w nerwie i to właśnie z tego powodu powstaje odczucie drętwienia, mrowienia i ból)

Metody leczenia cieśni nadgarstka

Najskuteczniejsze działanie polega na fizjoterapii dostosowanej indywidualnie do danego przypadku. Najczęściej drętwienie powoduje kompresja nerwu na kilku poziomach, a nie tylko na poziomie kanału nadgarstka.

Terapia polega na rozluźnieniu tkanek w obrębie całego przebiegu nerwu, poprawie jego ślizgu i ruchomości wobec otaczających go tkanek, a także mobilizacji struktur kostnych (kręgi, obojczyk, kości przedramienia i kości nadgarstka)

Jeśli cieśń występuje obustronnie, warto przyjrzeć się, czy przyczyną nie są inne choroby – na przykład amyloidoza czy inne choroby przebiegające z degeneracją nerwów.

Operacja przecięcia troczków w obrębie nadgarstka powinna być wykonana ostatecznie, jeśli fizjoterapia nie przynosi spodziewanych efektów, co jednak zdarza się stosunkowo rzadko,