Na czym polega suche igłowanie?

Suche igłowanie jest zabiegiem fizjoterapeutycznym polegającym na przebiciu cienką igłą skóry i stymulacji igłą powięziowych punktów spustowych mięśni i tkanki łącznej.  Jest metodą leczenia problemów bólowych  narządu ruchu,  wynikających  z przeciążeń,  zaburzenie ruchomości,  zastarzałych urazów. Doskonale sprawdza się także przy terapii starych blizn.

 W jaki sposób działa  suche igłowanie?

 Podczas zabiegu w  tkanki podskórne,  wprowadzana jest igła akupunkturowa.   Jej oddziaływanie  polega na  miejscowym mikrouszkodzeniu tkanek.  Aplikacja igły powoduje dwa  typy reakcji.  Pierwsza to aktywizacja czynników biochemicznych odpowiadających za naprawę i wygojenie tkanki, którą poddajemy terapii.  Druga reakcja to oddziaływanie poprzez  łuk odruchowy na układ nerwowy,  a dzięki temu na  „układ bramki kontrolnej”,  przyczyniając się skutecznie do zmniejszenia dolegliwości bólowych.
 Suche igłowanie jest szczególnie skuteczne w jakich problemach bólowych wywołanych powstawaniem punktów spustowych,  przeciążeniami struktur mięśniowo-powięziowych.

Na czym polega zabieg suchego igłowania?

Zabieg suchego igłowania polega na punktowym wkłuciu od jednej do kilku igieł w odpowiednich punktach powiązanych z problemem bólowym w odpowiedniej sekwencji. Badania pokazują, że nie ma wyraźnej statystycznie różnicy pomiędzy suchym okłuciem a okłuciem z wstrzyknięciem substancji przeciwzapalnej – ważne jest jedynie dokładne trafienie w dysfunkcyjny punkt. Igła drażni zakończenie receptorów nerwowych, wywołując jednocześnie aktywację układu nerwowego poprzez przesyłanie impulsów drogimi nerwowymi z rdzenia nerwowego i centralnego układu nerwowego. Okłuciu podlegają takie struktury jak mięśniowe punkty spustowe, przedziały powięzione, struktury okostnej czy więzadła.

Czym suche igłowanie różni się od akupunktury?

Akupunktura jest to zabieg oparty na diagnostyce medycyny wschodniej  i oddziaływaniu na opisywane meridiany ciała człowieka.  Według medycyny chińskiej igły wykorzystuje się aby zrównoważyć lub pobudzić przepływ QI  („siły życiowej”) w meridianach.  Mimo iż często punkty akupunkturowe pokrywają się z punktami spustowymi bólu,   należy zaznaczyć,  Medycyna Chińska bazuje na diagnostyce z pulsu z języka i charakteru zaburzeń, podczas gdy suche igłowanie odnosi się głównie do problemów tkanek mięśniowo-powięziowych i powiązanych z nimi bolesnych lub dysfunkcyjnych punktów.

 

Suche Igłowanie Warszawa Żoliborz

Jeśli zmagasz się z bólami mięśniowo-powięziowymi umów się już dziś na wizytę. Podczas takiej wizyty terapeutycznej najpierw badam pacjenta i szukam przyczyn bólu, potem wykonuję rozmasowanie tkanek oraz szukam punktów bolesnych i powiązanych z dysfunkcją a na koniec wykonuję zabieg suchego igłowania.