Ból kręgosłupa w podróży

Kręgosłup i mięśnie przykręgosłupowe to system, który kocha ruch – w ruchu mięśnie pracują w cyklu skurcz-rozkurcz – natleniając się i dostarczając sobie substancje odżywcze, ruch także nawadnia dyski międzykręgowe. Natomiast zdecydowanie nie lubi długiego siedzenia w wymuszonej pozycji – mięśnie pracują statycznie, ciągle trzymają pozycję, nie mogąc się rozluźnić i dotlenić – więc siedzenie, zwłaszcza podczas długogodzinych podróży zdecydowanie całemu układowi nie służy.

Jeśli wybierasz się w podróż i masz już ból pleców? Albo boisz się dłuższej podróży, zarówno samolotem jak i samochodem, bo wiesz, ze za każdym razem długie siedzenie wywołuje ból. Lub jesteś po operacji kręgosłupa szyjnego lub lędźwiowego?

Oto kilka rad:

Jeśli już bolą Cię plecy, a musisz wybrać się w dłuższą podróż, zawsze najlepszym pomysłem jest wizyta u fizjoterapeuty. Nawet jeśli od razu na pierwszej wizycie nie uda się technikami manualnymi zmniejszyć bólu do zera (a to zależy od wielu czynników) to na pewno terapeuta udzieli Ci wskazówek, jak sobie radzić z bólem podczas podróży i indywidualnie dobierze zalecenia. To co możesz zrobić doraźnie, to przede wszystkim:

– przed podróżą oklej plecy kinesiotapingiem – dynamiczne plastry naklejone w odpowiedni sposób zmniejszą dolegliwości bólowe
– poproś fizjoterapeutę o kilka ćwiczeń lub rady odnośnie przyjmowania pozycji podczas podróży i ćwiczenia, które możesz wykonywać aby ulżyć w bólu
– pamiętaj o zabraniu środków przeciwbólowych

W podróży- przede wszystkim słuchaj swego ciała – jeśli czujesz że w pozycji jest nie wygodnie, to sygnał że czas się poruszać. Staraj się robić przerwy co godzinę – półtorej, aby chwilę pochodzić lub porozciągać.

Podczas podróży samochodem:

  •  koniecznie dopasuj ergonomię siedzenia – ustaw odpowiednio wysokość siedzenia i kąt nachylenia fotela – nawet jeśli jedziesz jako pasażer. Jeśli masz problem z dolnym odcinkiem kręgosłupa, możesz również zaopatrzyć się w piankowe podpórki/poduszki lędźwiowe, mocowane do fotela
  • Jeśli masz problemy z odcinkiem szyjnym, możesz zastosować kołnierz stabilizujący, ale tylko wtedy, jeśli nie jesteś kierowcą. Dla kierowców stosowanie kołnierza jest zabronione. Możesz także wykorzystać rogal podróżny, który doskonale podpiera odcinek szyjny.
  • Przy problemach z odcinkiem lędźwiowym możesz zastosować pas lędźwiowy.
  • Szczególnie uważaj na progi zwalniające i dziury – pokonuj je z taką prędkością, aby nie szarpało. Jeśli jedziesz jako pasażer poinstruuj kierowcę, aby ostrożnie pokonywał dziury czy progi zwalniające (uwierzcie mi, miałam kilku pacjentów z problemem bólowym, którzy sami, wiedząc że po drodze do mnie mieli progi zwalniające, wybierali dalszą drogę – bez progów, przy ostrych problemach bólowych strach przed nie kontrolowanym szarpnięciem jest na prawdę duży)

Podczas podróży samolotem:

  • wybierając miejsca, staraj się kupić te przy przejściu, tak aby móc jak najczęściej wstawać i się poruszać; warto także wybrać te miejsca ze zwiększonym miejscem na nogi, to zdecydowanie zwiększy komfort; o biznes klasie nie wspomnę – jeśli masz taką możliwość,a bolą Cię plecy i planujesz lot powyżej 6 godzin to nawet się nie zastanawiaj…
  • podczas lotu wstań, przeciągnij się, zrób kilka ćwiczeń: wyciągnij ręce do góry raz lewą,raz prawą – tak aby ciągnął cię bok, przeciągnij się, zrób kilka krążeń ramionami- nie przejmuj się że ktoś dziwnie na Ciebie patrzy, dajesz innym dobry wzór!
  • Zadbaj o komfort podroży w samolocie – korki do uszu, zaślepki na oczy, KONIECZNIE ROGAL pod głowę – ja mam taki 2in1 – może być rogalem albo poduszką – znakomicie sprawdza się w długich trasach; osoby z problemami z krążeniem powinny zabrać nogawki kompresyjne (takie jak do biegania)
  • nawadniaj się – podczas lotu bardzo łatwo o odwodnienie,a odwodnienie wiąże się z zaburzeniami gospodarki mineralnej- organizm jest po prostu zmęczony
  • w zasadzie powinnam skupić się na problemie bólu, ale zwłaszcza kobietom polecam zabranie na pokład kremu do twarzy 😉 powietrze z nawiewów wysusza skórę ( a nawiewy trzeba koniecznie otwierać – badania mówią, że ilość bakterii w powietrzu z nawiewów jest znacznie mniejsza niż przy zakręconym nawiewie) , nie dość że bolą plecy, to jeszcze dochodzi dyskomfort kosmetyczny – a pamiętajcie – nastrój zawsze wpływa na odczucia bólu