Idiopatyczny ból barku – co ma wspólnego z miednicą?

Jak miednica bezpośrednio anatomicznie łączy się z odległym stawem barkowym i jak dysfunkcje w odcinku lędźwiowym mogą powodować ból barku?
 
Dzisiaj opowiem Wam o niesamowitym mięśniu, który łączą ze sobą wiele strategicznych biomechaniczne elementów naszego układu ruchu i jest największym mięśniem naszego ciała.
Mięsień najszerszy grzbietu (latissimus dorsi), bo o nim mowa przyczepia się, a więc łączy ze sobą następujące struktury:
rozpoczynając od miednicy – grzebień krzyżowy pośrodkowy, warga zewnętrzna grzebienia biodrowego (w jego tylnej trzeciej części)
wyrostki kolczyste 6 dolnych kręgów piersiowych i wyrostki kolczyste kręgów lędźwiowych
powierzchnie zewnętrzną 9 do 12 żebra
u ok. 40% populacji przyczepia się również na dolnym kącie łopatki
przyczepem końcowym jest grzebień guzka mniejszego kości ramiennej
 
?Funkcja anatomiczna :przywodzi, obraca do wewnątrz i prostuje ramę, jest także pomocniczym mięśniem wdechowym oraz wydechowym
 
Jak widzicie, łączy ze sobą kluczowe punkty biomechaniczne. Jego napięcie może wpływać na wszystkie wymienione składowe, więc będzie transferować problemy z jednej okolicy, gdzie się przyczepia, na inną. Jest to jeden z głównych mięśni, który zawsze badam, gdy przychodzi do mnie Pacjent z bólem barku. Przy bólach występujących w trakcie ruchu, szczególnie unoszenia ramienia, często już podczas badaniu delikatna zmiana napięcia poprzez ucisk miednicznych przyczepów mięśnia najszerszego zmniejsza lub niweluje objawy Pacjenta.
Ponieważ bark jest stawem, którego stabilizacja zależy w głównej mierze od napięcia i balansu mięśni (a nie tak jak jest to w przypadku np. biodra od panewki stawowej i mocnych więzadeł) dlatego każda, nawet mała zmiana aktywacji mięśni będzie wpływała na mikro zmiany w ustawieniu i mechanice stawu.
W organizmie nic nie dzieje się bez przyczyny, dlatego przy bólach barku, które pojawiają się bez urazu czy przeciążenia, bardzo ważna jest analiza ustawienia nie tylko miednicy, ale klatki piersiowej, ustawienie barków czy wszelkich asymetrii tułowia. Przy bólach barku zdarza się, że problem leży jeszcze głębiej – na przykład w układzie wisceralnym, ale o tym napiszę innym razem…  Tylko dokładne badanie przyczynowo skutkowe gwarantuje dobrą diagnozę i skuteczną terapię.