Torbiel Bakera – leczenie i fizjoterapia

Torbiel, lub używana zamiennie nazwa – cysta Bakera, wprawia w przerażenie Pacjentów, którzy otrzymują wynik badania USG bądź rezonansu magnetycznego z taką diagnozą. Czym jest ten twór i czy przede wszystkim jest groźny dla Twojego zdrowia?

Czym jest cysta Bakera, czyli torbiel podkolanowa?

Cysta/torbiel Bakera to zamknięta, patologiczna struktura w obrębie dołu podkolanowego. Torbiele nie są strukturami złośliwymi, tylko uwypukloną strukturą, najczęściej w miejscu kaletki brzuchato-półbłoniastej, wypełnioną płynem lub substancją galaretowatą. Torbiel jest najczęściej połączona z jamą stawu kolanowego i może mieć różny kształt i wielkość – od bardzo małych, nie sprawiających problemów bólowych, po duże, jak w przypadku jednej z moich pacjentek, która trafiła na terapię z torbielą o wymiarach 8×2,5×4 cm.

Torbiel powstaje zazwyczaj jako efekt przeciążenia stawu kolanowego lub jego zmian zwyrodnieniowych – chondromalacji czy uszkodzenia łąkotek. Wtedy płyn maziowy, który jest naturalnie wytwarzany, zaczyna być produkowany w znacznie większych ilościach, przyczyniając się do powstania torbieli.

Występowanie torbieli możemy podejrzewać, jeśli występuje ból kolana z uczuciem rozpychania pod kolanem lub ciągnięcia. Cechą charakterystyczną przy badaniu manualnym jest obrzęk lub występowanie wybrzuszenia z tyłu kolana – w dole podkolanowym. Dla potwierdzenia diagnozy najlepiej jest zawsze wykonać USG lub rezonans magnetyczny. Zdarza się, że cystę wykrywa się przypadkowo przy badaniach Dopplera kończyn dolnych.

Torbiel Bakera – objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów torbieli Bakera należą:

 • dobrze wyczuwalna wypukłość pod skórą,
 • ból stawu kolanowego, który nasila się przy długim chodzeniu lub obciążeniu kolana
 • obrzęk stawu kolanowego
 • problemy ze zginaniem i prostowaniem stawu
 • ucieplenie i zaczerwienienie skóry podkolanem
 • może pojawić się drętwienie łydki (większe torbiele, tak jak przytoczona powyżej w tekście torbiel mojej pacjentki, zaczynają naciskać na naczynia krwionośne oraz nerwy, w niektórych przypadkach pękają i rozlewają się na okoliczne tkanki)

Pęknięta cysta Bakera

Zdarza się, że cysta, zwłaszcza jeśli jest sporych rozmiarów, potrafi samoczynnie pęknąć. Może się w takim przypadku pojawić ból promieniujący do łydki. Często zdarza się, że w ten sposób dochodzi do wchłonięcia cysty, czasami struktura ponownie wypełnia się płynem.

Rehabilitacja torbieli Bakera

Na działania będą składać się przede wszystkim techniki manualne mające na celu zmniejszenie napięcia otaczających tkanek, przywrócenie zakresu ruchu w stawie, zmniejszenie stanu zapalnego i i zwiększenie cyrkulacji krwi w celu wchłonięcia struktury torbieli. Podczas terapii najbardziej przydatne techniki to

 • terapia tkanek miękkich
 • terapia manualna
 • stretching i indywidualnie dobrane ćwiczenia. W zależności od przyczyny powstania cysty może być to problem z chondromalacją, łąkotką; mięśniami – grupą kulszowo-goleniową, przywodzicielami. Ponieważ wzorce kliniczne mogą być zupełnie inne ważne jest indywidualne dobranie ćwiczeń.
 • fizykoterapia mająca na celu przyśpieszenie gojenia – laser, pole magnetyczne, fonoforeza, jonoforeza
 • suche igłowanie – w celu zmniejszenia napięcia otaczających struktur powięziowych
 • kinesiotaping

Leczenie poza rehabilitacją

W przypadku dużych torbieli występujących ze stanem zapalnym można zastosować leczenie farmakologiczne, polegające na złagodzeniu stanu zapalnego.

Jeśli chodzi o interwencję chirurgiczną:

 • nakłucie cysty i odciągnięcie z niej płynu
 • przeciwzapalne ostrzyknięcie sterydami (powinno być wykonane po ewakuacji płynu, w innym przypadku „dopompowanie” zastrzyku w i tak napuchniętą strukturę, może powodować pogorszenie stanu)
 • w przypadku bardzo dużych cyst i nieskutecznego leczenia powyższymi formami, wykonuje się artroskopowe usunięcie torbieli Bakera

 

Torbiel Bakera fizjoterapia i rehabilitacja – Warszawa, Żoliborz, Bielany