Zamrożony bark – dlaczego boli i jak wygląda terapia?

Terapia zamrożonego barku Warszawa

Zamrożony bark – co to za schorzenie?

Zamrożony bark to inna nazwa zrostowego zapalenia torebki stawowej stawu ramiennego. Występuje u 3-6 % populacji, głównie kobiet w wieku 45-60 lat (czyli w wieku okołomenopauzalnym, co również nie jest przypadkiem). Stanowi zapalnemu towarzyszy stopniowo postępująca sztywność stawu i ograniczenie zakresu ruchomości. Pacjenci mają problem z ruchami zgięcia (sięganie do przodu), rotacji (głównie zewnętrznej) i wypadkowej ruchów, częstym problemem jest na przykład ograniczenie ruchu „do zapinania stanika” za plecami.
W naszym gabinecie w Warszawie na Żoliborzu od wielu lat pomagamy pacjentom z zamrożonym barkiem w powrocie do zdrowia i sprawności, terapia zamrożonego barku prowadzona jest zawsze indywidualnie, po przeanalizowaniu dokładnej przyczyny problemu.

Przyczyny zamrożonego barku

Według literatury naukowej przyczyna zamrożonego barku jest określana jako „nieznana”. Jest jednak szereg czynników określanych jako czynniki ryzyka, między innymi: wcześniejsze kontuzje barku, cukrzyca, zaburzenia hormonów tarczycy. Dużą uwagę należy także zwrócić na czynnik hormonalny związany z estrogenami, które wpływają na elastyczność tkanek, czy całą postawę, która też warunkuje to w jakim stopniu staw jest obciążany. Ogromne znaczenie ma także mobilność narządów wewnętrznych – tu mowa głównie o powiązaniu wątroby, jej ruchomości i napięciu tkanek powięziowych powiązanych z zamrożonym prawym barkiem. Badania naukowe pokazują, że w przypadku zamrożonego prawego barku, techniki manipulacji wisceralnych mają statystycznie istotny wpływ na zwiększenie bezbolesnego zakresu ruchu po manipulacji. Według niektórych autorów wpływ hormonalny oraz wisceralny jest jednym z głównych czynników, co także zauważam prowadząc terapię u moich pacjentek i pacjentów.

Jak długo może trwać ból zamrożonego barku?


Wszystko zależy od kilku czynników:
-stopnia nasilenia bólu i stanu zapalnego
– czasu trwania epizodu bólowego
-obecnego zakresu ruchu (im bardziej ograniczony tym gorzej)
-współistniejących uszkodzeń, jak naderwanie mięśni stożka rotatorów – najczęściej nadgrzebieniowego
-ogólnej postawy ciała – przy postawie „zamkniętej”, ze zwiększoną kifozą piersiową, spoczynkowa pozycja stawu barkowego jest biomechanicznie zmieniona, a więc trzeba także czasu, aby ustawić go w optymalnej pozycji.
– napięcia wisceralnego w obrębie jamy brzusznej – mobilność i motylność wątroby w przypadku problemów z prawym barkiem oraz żołądka w przypadku barku lewego

Jak wygląda terapia zamrożonego barku?

Przede wszystkim terapeuta powinien jak najdokładniej określić indywidualną przyczynę bólu barku.
W naszej praktyce, oprócz badań obrazowych wykonujemy specyficzne badanie funkcjonalne, sprawdzając jak napięcie poszczególnych struktur powięziowych, mięśni, czy narządów wewnętrznych (jak wątroba) wpływa na stan bólowy i bezbólowy zakres ruchu. U każdego pacjenta komponenta przyczyn jest zazwyczaj nieznacznie inna, dlatego tak ważne jest indywidualne dobranie terapii pod kątem każdego pacjenta.
W naszej klinice, oprócz standardowych metod terapii manualnej i fizjoterapii wspomagamy terapię barku – w zależności od terapeuty, który z Państwem pracuje – akupunkturą i pinoterapią/klawiterapią.

Jeśli cierpisz z powodu zamrożonego barku, zapraszam na wizytę do mojego gabinetu w Warszawie na Żoliborzu. Wraz z pracującymi w moim gabinecie terapeutami pomogliśmy już wielu osobom z takim problemem.


mgr Agnieszka Anszczak-Rynio