Ból za okiem – przyczyny i terapia

Jakiś czas temu trafiła do mnie pacjentka z dość charakterystycznym objawem bólowym. Miała uczucie lekkiego wypychania oka i ćmiący ból, który określała jako ból za gałką oczną, bez żadnych dodatkowych objawów jak zaburzenia widzenia, ból przy ruchach gałki ocznej, czy podrażnienie oka. Objaw był stały od dwóch miesięcy, lekko nasilał się podczas dnia w pracy.
Pacjentka była u kilku lekarzy, miała zrobiony komplet badań obrazowych i na szczęście (bo bóle za gałką mogą mieć dość poważne przyczyny) jak i na nieszczęście pacjentki – bo objaw był uciążliwy, nikt nie potrafił jej pomóc.

Skoro mieliśmy wykluczone przyczyny laryngologiczne, okulistyczne i neurologiczne rozwiązanie zagadki bólu było bardzo proste. Ból pochodził z punktów spustowych mięśnia półkolcowego głowy. Jest to książkowe miejsce występowania bólu przeniesionego z tego mięśnia. Dodatkowo już w badaniu uciskając punkty spustowe byłam w stanie wywołać objaw pacjentki – co świadczyło właśnie o tym, że to właśnie ten mięsień jest główną przyczyną.
Po pierwszej terapii zeszło około 70% nasilenia bólu, po drugiej wizycie ból całkowicie ustąpił.

Jakie są inne przyczyny bólu zagałkowego?
Jeśli pojawiają Ci się bóle za okiem przede wszystkim powinieneś wykluczyć:

  • problemy laryngologiczne – stany zapalne zatok
  • problemy okulistyczne – zapalenie nerwu wzrokowego, źle dobrane okulary, inne
  • problemy neurologiczne – tętniaki, guzy oczodołu,
  • problemy endokrynologiczne – orbitopatia

Ważna jest dobra diagnostyka wykluczająca powyższe przyczyny.
Jeśli lekarze je wykluczyli i dalej nie masz diagnozy, udaj się do dobrego fizjoterapeuty.


Pracujemy zarówno z bólami napięciowymi, migrenowymi, promieniującymi na potylicę, na skronie, czy z bólami zagałkowymi. ​​​​​​​​

Gabinet Anszczak Terapia
Warszawa Żoliborz, ul. Krasińskiego 16/113