Reaktywne, czyli bakteryjne zapalenie stawów.

Bakterie prosto z Twojej lodówki (i nie tylko te) mogą spowodować zapalenie stawów…

To brzmi jak żart, ale niestety nim nie jest, w swojej praktyce miałam przypadki Pacjentów z Reaktywnym Zapaleniem Stawów spowodowanym bakteriami…??

?Więc zacznijmy od tego – TAK, BAKTERIE mogą zasiedlić się nie tylko w twoich płucach czy zatokach, ale też w STAWACH i powodować stany zapalne.
?Często początek choroby może być banalny – w zależności od bakterii, która nas atakuje – zapalenie spojówek, zapalenie cewki moczowej czy zatrucie pokarmowe.

?Bakterie odpowiedzialne za infekcję tego typu to między innymi bakterie typu Salmonella i Yersinia (bakteria odpowiedzialna za dżumę, która w tej chwili jest jej inną mutacją), te dwie pochodzą z zakażonych pokarmów, ale są też inne, jak przenoszona drogą płciową Chlamydia, czy odkleszczowa Borelia (ta od boreliozy).

?Yersinia i Salmonella namnażają się dość łatwo, a do lodówki możemy je wprowadzić przez pokarmy, zakażone – jajka czy mięso wieprzowe. I to wystarczy, żeby swobodnie dalej namnażały się w lodówce, a potem przy braku higieny w przechowywaniu i obróbce produktów – namnażały się w naszym organizmie i stawach… Choroba w postaci bólu stawów rozwija się zwykle w ciągu 1–6 tygodni po zakażeniu drobnoustrojami.

?W celu diagnozy wykonuje się serologiczne badania i rozpoznanie swoistych przeciwciał a także punkcje stawu pod kątem obecności patogenu. Problemem diagnostycznym jest nieswoistość objawów, nikt raczej nie łączy przebytego 1,5 miesiąca temu zatrucia pokarmowego czy zapalenia cewki moczowej z bólem stawów.

?Zmiany na RTG widać u 70% pacjentów z postacią przewlekłą (czyli taką, która trwa dość długo…) Dużo szybciej widać je na obrazach MRI.
Sama miałam kilku Pacjentów z Reaktywnym Zapaleniem Stawów. Diagnostyka schorzenia jest naprawdę ciężka i często bardzo kosztowna. Jeśli uda się znaleźć konkretny patogen odpowiedzialny za chorobę (a oprócz wymienionych powyżej bakterii, jest ich znacznie więcej…) to stosuje się leczenie antybiotykowe.
W takich przypadkach fizjoterapię stosuje się głównie w celu profilaktyki przykurczów stawowych, zmniejszeniu obrzęków i bólu.

Czy zakażenia tymi bakteriami są częste? – ze statystyk wynika, że na szczęście nie… Zakażenie Salmonellą czy Yersinią można przejść także łagodnie jako zwykłe zatrucie pokarmowe, ale jego konsekwencje w postaci Reaktywnego zapalenia stawów mogą zrujnować nam zdrowie…Dlatego ważne jest regularne czyszczenie lodówki, dokładna higiena podczas przygotowywania pokarmów i kupowanie z wiadomego źródła…
Jeśli masz bóle stawów z dużym obrzękiem i ogromną bolesnością przy każdym ruchu, które pojawiły się bez wyraźnego przeciążenia, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza ortopedy lub reumatologa, aby jak najszybciej postawić diagnozę i wdrożyć leczenie. Zwłoka w takim przypadku, z nadzieją, że samo przejdzie, może doprowadzić do poważnych komplikacji