Czym są zakwasy, czym są DOMS

Zakwasy to nie ból, który odczuwasz 24 godziny po wysiłku.

Jeśli mówimy już w jakikolwiek sposób o zakwasach to będzie to ból który odczuwa się już podczas wysiłku maksymalnie do 3 godzin po, bo tylko wtedy w mięśniach obecny jest kwas mlekowy i szybko zostaje z nich usunięty i zmetabolizowany.  ?Przyczyna bólu mięśni po wysiłku kiedyś tłumaczona była obecnością kwasu mlekowego w mięśniach. Dzisiaj wiadomo kwas mlekowy zostaję wypłukany z tkanek już po godzinie po intensywnym wysiłku.

➡️Jeśli mówimy o bolesności która pojawia się po 24-48 godzinach- to wtedy mówimy o DOMS- (delayed onset muscle soreness)- tłumaczone jako opóźniona bolesność mięśni, a nie o zakwasach. 

❓Czym jest ta bolesność „po”?❓

Spowodowana jest mikro urazami i miejscowym stanem zapalnym powstałym tym miejscu. Bolesność występuje najczęściej po wykonywaniu pracy ekscentrycznej- gdy podczas ćwiczeń napięty pod obciążeniem mięsień działają siły większe niż siła mięśnia; połączenie między aktyną a miozyną ulega destabilizacji i zostaje naruszona ciągłość struktur otaczających włókna mięśniowe. Taki mechanizm ma na celu wyhamowanie ruchu oraz ochronę przed uszkodzeniem.
Jak chronić się przed DOMS i jak zlikwidować bolesność jeśli już powstanie?
Przede wszystkim stopniowo wchodzić w proces treningowy. Drugą ważną rzeczą zmniejszenie obciążeń przy pracy ekscentrycznej- tej przy której najczęściej powstają d o m s ( przykład pracy ekscentrycznej to na przykład schodzenie ze schodów ( mięsień czworogłowy) albo powolne opuszczanie się zwisu na drążku.
Bardzo ważna jest też przedwysiłkowa rozgrzewka, która przygotuje aparat ruchu do treningu.
Według badań rolowanie po wysiłku zmniejsza ryzyko pojawienia się DOMS.

Jeśli DOMS już się pojawią, najskuteczniejszą metodą jest po prostu ciepła kąpiel lub wizyta w saunie. Można też stosować miejscowo maści przeciwzapalne lub rozgrzewające.
Mam nadzieję, że już nie będziecie mylić zakwasów z DOMS ?