Terapia manualna i akupunktura w bólu głowy i migrenach

O tym, jak rozróżniać bóle głowy migrenowe od tych pochodzenia szyjnego czy napięciowych bóli głowy (tak, są to różne postacie bólu głowy) więcej przeczytasz tutaj

W dzisiejszym artykule skupię się nad tym w jaki sposób terapia manualna i fizjoterapia wpływa na typowo migrenowe bóle głowy.

Jednak zanim skupimy się na tym jak TERAPIA MANUALNA może pomóc przy migrenach, zacznijmy od przyjrzenia się różnym teoriom powstawania migreny.

Mamy tu trzy główne teorie, ponieważ przyczyny tak na prawdę nie są do końca poznane:
1. teoria naczyniowa: wyodrębniamy tu trzy główne fazy powiązane z aktywnością i napięciem naczyń wewnątrzczaszkowych
aura – skurcz naczyń wewnątrzczaszkowych
faza bólowa – rozkurcz naczyń zewnątrzczaszkowych
faza ponapadowa
2. teoria neurogenna: migrenę wywołuje mechanizm odruchu trójdzielno-naczyniowego – i tu również jest mowa o zmianach tonusu naczyń, które jest wtórne do drażnienia nerwu V (który unerwia naczynia wewnątrzczaszkowe)
3. teoria biochemiczna,która skupia się głównie na oddziaływaniu serotoniny, gdzie ośrodkowy niedobór serotoniny powoduje spadek napięcia ściany naczyń

Jak widzisz, we wszystkich teoriach przewija się kwestia napięcia naczyń krwionośnych czaszki. A te naczynia unerwia właśnie nasz nerw trójdzielny. Oddziaływając na niego manualnie, zmieniamy jego aktywność i bodźcujemy go. To dlatego wiele Pacjentek mówi o tym, że często masaż okolicy skroni albo oczu powoduje ulgę przy migrenach – to tam właśnie znajdują się gałęzie nerwu trójdzielnego. Dlatego przy migrenach tak ważne jest włączenie terapii manualnej jako elementu pomagającego w prewencji migren.

Jak wygląda fizjoterapia w terapii migren?

Elementy terapii będą opierały się na:

-technikach neuromobilizacji opon mózgowych (napięcie opon wpływa na zwiększenie podrażnienia nerwu V) , zarówno na poziomie czaszki/odc C, kręgosłupa i kości krzyżowej, której dysfunkcje mogą również wpływać na napięcie opon (poprzez kotwiczenia w kości krzyżowej)
-manipulacji zwoju trójdzielnego, gałęzi nerwy V i nerwów mających anastomezy z nerwem V (suboccipital nerve of Arnold, inne nerwy czaszkowe)
– mobilizacji tkanek miękkich i rozluźnienia mięśni unerwianych przez nerw V oraz powodujących podrażnienie w punktach jego wyjścia z czaszki czy przebiegu gałązek nerwu

Bardzo ważne jest też odpowiednie zdiagnozowanie, ponieważ również przy bólach szyjnopochodnych, związanych z niestabilnością odcinka szyjnego (potylica -C2) mogą pojawiać się takie objawy jak nudności, czy nadwrażliwość na światło czy dźwięk, a ból bywa podobny do migreny.
W prawdzie ciężko zupełnie pozbyć się migreny, ale pacjentki które prowadzę, po terapii mają rzadsze i lżejsze epizody a to już bardzo dużo!

Umów się na terapię migren akupunkturą już dziś!

Gabinet Anszczak Terapia, Akupunktura – Warszawa-Żoliborz, ul. Krasińskiego 16/113

Wizytę możesz umówić na 2 sposoby:

Telefonicznie: 692682260

Poprzez stronę internetową, klikając na przycisk rezerwuj: