Czy chodzenie boso jest zdrowe?
A może lepiej ZAŁOŻYĆ SZTYWNE BUTY, bo chodzenie boso może powodować PŁASKOSTOPIE?
Jaka jest prawda?
Lato w pełni, cześć z Was na pewno spędza wakacje nad morzem. Dla mnie zawsze kojarzy się to z przyjemnością długich spacerów brzegiem morza boso. Ale czy jest to zdrowe? Czy w ogóle chodzenie boso jest zdrowe i nie przeciąża naszych stóp? Czy lepiej może spacerować w butach?
Czy zdarzało Wam się słyszeć że najlepszy but zarówno dla dzieci jak i dorosłych to but stabilny, twardy, ze sztywnym zapiętkiem, a chodzenie boso będzie powodować płaskostopie lub inne problemy ze stopami, Otóż zdecydowanie NIE, to tak nie działa. „Zakuwając” stopy w wieku dziecięcym w stabilne buty odbieramy im zdolność adaptacji do podłoża i naturalnego wypracowania mięśni stóp. Niemal każdy wie, że przy problemach bólowych kręgosłupa nie należy zbyt długo nosić gorsetu stabilizującego, bo rozleniwia i osłabia mięśnie. Więc dlaczego większość osób sądzi, że w przypadku stopy będzie to działać inaczej? (Zaznaczam, że dotyczy to dzieci normalnie rozwijających się, z tendencją np. do koślawości pięty czy płaskostopia, ale bez wad wrodzonych stopy, bo tu postępowanie będzie zdecydowanie inne dla każdego przypadku)
Tak naprawdę chodzenie boso jest najbardziej naturalnym sposobem chodzenia.
Dlaczego chodzenie boso jest zdrowe i czy warto jak najczęściej zrzucać buty i skarpetki i chodzić boso czy to po mieszkaniu po trawie w ogródku czy maszerując boso po piaszczystej plaży?
Trening dla stóp
Buty kontra chodzenie boso u małych dzieci
Dzieci rozwijają się w zaprogramowany przez naturę sposób. To że w wieku niemowlęcym występują odruchy rozwojowe determinujące rozwój układu nerwowego i napięcia nerwowego (ATOS, STOS, itp, mamy niemowlaków wiedzą o czym mówię) jest czymś oczywistym i naturalnym. Naturalne jest także to, że w wieku kiedy dziecko zaczyna chodzić, natura jest zaprogramowana na to, aby stopa, jako główny element podporu naszego ciała, odpowiednio się wykształciła i miała odpowiednią ilość bodźców aby prawidłowo się rozwinąć. Zakuwając stopę w buty odbieramy jej możliwość prawidłowego rozwoju. Jeśli po piątym roku życia zaczynasz zauważać że coś ze stopami jest nie tak – tendencja do płaskostopia lub koślawości pięty, powinieneś udać się do fizjoterapeuty w celu dobrania odpowiednich ćwiczeń aby poprawić jej kontrolę i rozwój, a nie zakuwać w stabilizujące buty.
Wpływ na receptory, układ nerwowy i uważność
Chodzenie boso hartuje ciało.
Podsumowując – jak zacząć chodzić boso?
Jeśli dotąd nie chodziłeś boso zacznij na początek przez jakiś czas wykonywać lekkie ćwiczenia mobilizujące stopę – rozciąganie łydki, krążenia stóp. Następnie rozpocznij chodzenie od krótkich odcinków, pokonywanie dłuższych w momencie kiedy stopa nie jest do tego przystosowana może grozić kontuzją.
W tej chwili na rynku jest sporo modeli butów do naturalnego chodzenia i biegania – (buty minimalistyczne/barefoot) które zapewniają komfort imitując chodzenie boso z zapewnieniem ochrony dla skóry stóp. Nie oszukujmy się, w dzisiejszych czasach, jeśli nie mamy swojego ogródka lub nie mieszkamy 500 metrów od plaży chodzenie boso w terenie może skończyć się uszkodzeniem skóry stóp.
Wybieraj na początku teren płaski, później stopniowo bardziej zróżnicowany.
|