Pięć zdrowych postanowień na Nowy Rok

Pięć zdrowych postanowień na Nowy Rok

Wraz z Nowym Rokiem nadchodzi czas postanowień, nowych obietnic zmiany życia na lepsze.

Zachęcam Cię, aby wśród tegorocznych idei, pojawiły się takie, które staną się nawykami i na stałe zmienią Twoje życie być czuć się każdego dnia lepiej, sprawniej i zdrowiej.

Niech poniższe postanowienia towarzyszą Ci każdego dnia:

 

  • Ruszaj się! Systematycznie i regularnie

 

Światowa Organizacja Zdrowia(WHO) zaleca, aby codziennie przejść co najmniej 3 km. I mówimy tu o zupełnym i absolutnym MINIMUM.

Brak ruchu wpływa na działanie wszystkich narządów i systemów Twojego ciała. Zacznijmy od układu sercowo-naczyniowego – zmniejszeniu ulega objętość wyrzutowa serca (10-30%) czyli ilość krwi pompowana przez serce podczas jednego wyrzutu. Zmniejszeniu ulega także objętość minutowa serca – ilość krwi przepompowana przez serce w ciągu minuty. Dochodzi do tego spadek liczby krwinek czerwonych – przenoszących tlen z płuc do wszystkich narządów ciała. Brak ruchu wpływa także na pracę płuc – zmniejsza ich objętość oddechową, a wraz ze spadkiem liczby erytrocytów zmniejsza się zdolność przyswajania tlenu. Jeśli chodzi o układ szkieletowy brak ruchu powoduje zanik mięśni. Zmniejsza się także ich wrażliwość na insulinę, co powoduje ograniczenie zdolności tkanki mięśniowej do wychwytywania glukozy z krwi. Skutkuje to zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.

 

  • Śpij 7-8 godzin!

 

Sen doskonale wpływa na regenerację sił i wzmocnienie układu odpornościowego. Po pierwsze – ludzie, którzy śpią dłużej według badań mają mniejsze problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, po drugie – długotrwałe niedosypianie wpływa na pracę narządów wewnętrznych i aktywność układu nerwowego, zwiększa także wrażliwość na ból i podatność na depresję.

 

  • Naucz się jak ograniczać stres.

 

Podczas sytuacji stresujących do krwi uwalniane są neuroprzekaźniki – adrenalina i kortyzol. Przyspieszają pracę serca, podnoszą ciśnienie krwi, zmieniają także napięcie mięśniowe i ukrwienie. W momentach kryzysowych są bardzo pomocne. Ale zbyt długa praca pod wpływem tych hormonów, zwanych także hormonami stresu, może spowodować zaburzenia metaboliczne, wpłynąć na przewodnictwo nerwowe – powodować przemęczenie i zwiększyć podatność na ból.

 

  • Ćwicz!

 

Tu znów przytoczę zalecenia WHO, które mówią, by każdego tygodnia poświęcać 150 minut na ćwiczenia aerobowe i dwa razy w tygodniu wykonywać ćwiczenia siłowe wzmacniające mięśnie. Wysiłek jest niezwykle istotny, ponieważ buduje masę mięśniową, wpływa na wzrost sprawności i kondycji. Ćwiczenia fizyczne nie tylko wpływają na naszą kondycję, ale pomagają obniżyć poziom cholesterolu, utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi oraz chronią przed cukrzycą typu 2.

 

  • Współpracuje regularnie ze swoim fizjoterapeutą!

 

Wiele czasu spędzasz w stresującej pracy, siedząc i patrząc w komputer lub smartphone. Nawet jeśli znajdujesz czas na odrobinę ruchu, to często skarżysz się na ból lub inne dolegliwości.

Nie zawsze wiesz co jest odpowiednie dla Twojego ciała i w jaki sposób pomóc sobie, by zwiększyć sprawność lub zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Jak szybko sprawdzić swoją sprawność? Czy jesteś w stanie złączyć dłonie za plecami (tak zwana agrafka) lub w leżeniu na plecach unieść nogę do góry, tak aby znajdowała się pod kątem 90 stopni do podłoża? Czy schylając się lub robiąc obrót czujesz, że Cię „ciągnie” i coś ogranicza?

Twój kręgosłup, ręce i nogi wraz ze wszystkimi stawami i mięśniami mają Ci służyć do końca życia i tylko od Ciebie zależy w jakim będzie stanie. Dbanie o nie jest taką samą higieną jak codzienne mycie zębów.

Regularne wizyty u terapeuty pomogą Ci w zachowaniu sprawności na długie lata. Nie tylko w momentach jak np. po wypadku, gdy wymagana jest rehabilitacja, ale każdego dnia by czuć się sprawnym, zdrowym i szczęśliwym.