Podczas terapii korzystam z wielu metod. Metody zawsze dobierane są indywidualnie. Wybieram te które są najkorzystniejsze dla pacjenta w danym okresie leczenia danego schorzenia.
Terapia Manualna – koncepcja Maitland
Terapia Manualna – to nie tylko jak się niektórym wydaje, zestaw technik, ale cała filozofia badania klinicznego i diagnozowania, czyli specyficzne testy, badanie kliniczne ortopedyczne i neurologiczne, badanie funkcjonalne a na końcu dopiero techniki mobilizujące czy manipulujące dany staw, mięsień czy strukturę nerwową, który powiązany jest z naszym problemem bólowym.
Koncepcja Maitland® jest jedną z najbardziej znanych na świecie metod terapii manualnej. Posiada akredytację IFOMT (The International Federation of Orthopaedic Manipulative Physical Therapists jest organizacją, terapeutów manualnych z całego świata, którzy zakończyli zdanym pozytywnie egzaminem, podyplomowy program specjalizacyjny w zakresie schorzeń neuro-mięśniowo-szkieletowych (zaliczenie warunkuje egzamin).
Terapia powięziowa
Powięź jest to struktura, która przenika niemal każdy element naszego ciała – otacza narządy wewnętrzne, pokrywa mięśnie, układ nerwowy i naczyniowy i to co jest fascynujące – otacza cały organizm niczym przestrzenna sieć, gdzie każdy element wpływa na pracę i napięcie nawet najbardziej odległego elementu. Terapia powięziowa jest to głęboka, świadoma praca z ciałem poprzez stopniowe docieranie do coraz głębszych warstw tkanek, likwidując napięcie i rozluźniając zrosty w strukturach powięziowych które czasami znacznie ograniczają mobilność danej tkanki – są jak węzły zawiązane na koszulce – jeśli masz koszulkę idealnie dopasowana do ciała a gdzieś ktoś zwiąże Ci węzełek, to automatycznie w znacznym stopniu koszulka będzie ograniczała Twoje ruchy – tak samo działa powięź i jej zrosty.
Metoda PNF
jest to metoda oparta na odtwarzaniu funkcji i nauki świadomości Ciała i jego ustawienie w przestrzeni,. Metoda jest oparta o wzorce ruchowe i fizjologię rozwoju motorycznego człowieka. Od okresu niemowlęcego rozwój ruchowy odbywa się w kolejnych znanych sekwencjach, opartych na odruchach nerwowych
Powrót do danej funkcji odbywa się poprzez naukę ruchu bazując na wcześniejszych doświadczeniach ruchowych oraz wykorzystując bodźce nerwowy – wykorzystanie fizjologicznego mechanizmu czasowego i przestrzennego sumowania się bodźców (dotykowych, wzrokowych, słuchowych, proprioceptywnych) ze środowiska zewnętrznego. Powoduje to wzrost aktywności neuronów, co przekłada się na ich rekrutację, czyli im więcej organizm dostaje bodźców, zaczyna je dokładniej “słyszeć” i dzięki temu wykorzystywać większą liczbę neuronów zawiadujących ruchem.
Naturalnie ruchy wykonywane są w kombinacji trzech płaszczyzn, przebiegających wzdłuż skośnych osi ciała, które w swoim przebiegu odpowiadają kierunkom największej aktywności danych grup mięśniowych.
Manipulacje Wisceralne
to bardzo subtelna, ale niezwykle skuteczna i ukierunkowana metoda. Bo nie tylko napięcie mięśniowe wpływają na pracę narządów wewnętrznych, ale również dysfunkcje narządów mogą ściśle wpływać na napięcia i problemy bólowe i dysbalans w obrębie tułowia. Manipulacje wisceralne polegają na delikatnych, bardzo precyzyjnych ruchach – niemal poprzez wsłuchanie się w indywidualny ruch każdego narządu, przywraca się jego prawidłową ruchliwość względem otaczających tkanek. Niezwykle skuteczne przy przewlekłych dolegliwościach, problemach dysbalansu ciała, problemach skoliotycznych. Dają niesamowity efekt przy poprawie balansu ciała.
Kinesiotaping
metoda Polega na oklejaniu ciała specjalnymi plastrami. Plastry charakteryzują się właściwościami zbliżonymi do właściwości ludzkiej i skóry – są elastyczne i rozciągliwe.. Przepuszczają powietrze i wodę a więc pozwalają skórze oddychać. Metoda stosowana głównie jako wspomaganie innych terapii i sama w sobie nie powinna być jedyną formą terapii. Plastry działają przez cały czas aplikacji, a więc 24h na dobę wspomagają i rezultaty terapii. Oklejanie wykonuje się po uprzednim zbadaniu dysfunkcji i określeniu jej przyczyn – i tak przy zbytnim napięciu mięśniowym zostanie wykonana aplikacja na rozluźnienie mięśnia, przy nadruchomości stawu – na jego stabilizację, przy zaburzeniu osi ruchu – technika korygująca. Wykorzystanie plastrów przy różnych typach schorzeń opiera się na ich oddziaływaniu na tkankę skórną, mięśniową i powięziową i nerwową.
Zastosowanie
- przy urazach, skręceniach, złamaniach
- w stanach przeciążeniowych
- problemy bólowe
- opuchlizna i zastoje limfatyczne
- profilaktyka kontuzji
Suche igłowanie
Jest w pewnym stopniu odpowiednikiem akupunktury, ale opiera się na fizjologicznych odruchach i aktywacji układu nerwowego, a nie jak w typowej akupunkturze na aktywacji przepływu energii w meridianach. Do zabiegu stosuje się igły będące igłami akupunkturowymi. Zabieg polega na punktowym wkłuciu jednej lub kilku igieł w odpowiedniej sekwencji. Bardzo ważne jest dokładne nakłucie w punkcie związanym z daną dysfunkcją. Badania pokazują, że nie ma wyraźnej statystycznie różnicy pomiędzy suchym okłuciem a okłuciem z wstrzyknięciem substancji przeciwzapalnej – ważne jest jedynie dokładne trafienie w dysfunkcyjny punkt. Igła drażni zakończenie receptorów nerwowych, wywołując jednocześnie aktywację układu nerwowego poprzez przesyłanie impulsów drogimi nerwowymi z rdzenia nerwowego i centralnego układu nerwowego. Okłuciu podlegają takie struktury jak mięśniowe punkty spustowe, przedziały powięzione, struktury okostnej czy więzadła.
Przeciwwskazania do igłowanie to żylaki, problemy z krzepliwością krwi, owrzodzenia, złamania.