Pięć zdrowych postanowień na Nowy Rok

Wraz z Nowym Rokiem nadchodzi czas postanowień. Zachęcam Cię, aby wśród tegorocznych idei, pojawiły się takie, które na stałe zmienią Twoje zachowania prozdrowotne.

Oto moje propozycje:

 1. Systematycznie i regularnie – ruszaj się!
  Światowa Organizacja Zdrowia zaleca aby codziennie przejść co najmniej 3 kilometry. I mówimy tu o zupełnym MINIMUM ruchu. A co Ci grozi, jeśli ruszasz się mniej?
  Brak ruchu wpływa na działanie wszystkich narządów i systemów Twojego ciała. Zacznijmy od układu sercowo-naczyniowego – zmniejszeniu ulega objętość wyrzutowa serca (10-30%) czyli ilość krwi pompowana przez serce podczas jednego wyrzutu. W związku z tym, aby zapewnić ukrwienie wszystkich tkanek zwiększa się tętno. Jednak mimo zwiększeniu tętna, zmniejszeniu ulega także objętość minutowa serca – ilość krwi przepompowana przez serce w ciągu minuty.  Dochodzi do tego spadek liczby erytrocytów – krwinek czerwonych – przenoszących tlen z płuc do wszystkich narządów ciała.  Brak ruchu wpływa także na pracę płuc  – zmniejsza ich objętość oddechową, a wraz ze spadkiem liczby erytrocytów zmniejsza się zdolność przyswajania tlenu. Jeśli chodzi o układ szkieletowy brak ruchu powoduje zanik mięśni. Zmniejsza się także ich wrażliwość na insulinę, co powoduje ograniczenie zdolności tkanki mięśniowej do wychwytywania glukozy z krwi. Skutkuje to zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.Mówiąc o braku ruchu mówimy więc i permanentnym braku odżywienia i atrofii tkanek, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
 2. Śpij 7-8 godzin.
  Sen doskonale wpływa na regenerację sił i wzmocnienie układu odpornościowego. Po pierwsze – ludzie, którzy śpią dłużej według badań mają mniejsze problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, po drugie – długotrwałe niedosypianie wpływa na pracę narządów wewnętrznych i aktywność układu nerwowego, zwiększa także wrażliwość na ból i podatność na depresję.
 3. Naucz się jak ograniczać stres
  Podczas sytuacji stresujących do krwi uwalniane są neuroprzekaźniki – adrenalina i kortyzol. Przyspieszają pracę serca, podnoszą ciśnienie krwi, zmieniają także napięcie mięśniowe i ukrwienie. W momentach kryzysowych są bardzo pomocne. Ale zbyt długa praca pod wpływem tych hormonów, zwanych także hormonami stresu, może spowodować  zaburzenia metaboliczne, wpłynąć na przewodnictwo nerwowe – powodować przemęczenie i zwiększyć Twoją podatność na ból.
 4. Ćwicz!
  Tu znów przytoczę zalecenia Światowej Organizacja Zdrowia (WHO) które mówią, by każdego tygodnia poświęcać 150 minut na ćwiczenia aerobowe i dwa razy w tygodniu wykonywać ćwiczenia siłowe wzmacniające mięśnie.
  Wysiłek  jest niezwykle istotny, ponieważ buduje masę mięśniową, wpływa na wzrost sprawności i kondycji.
  Ćwiczenia fizyczne nie tylko wpływają na naszą kondycję, ale pomagają obniżyć poziom cholesterolu, utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi oraz chronią przed cukrzycą typu 2.
 5. Regularnie odwiedzaj swojego fizjoterapeutę.
  Siedzisz zazwyczaj co najmniej 8 godzin dziennie, mało się ruszasz. Nawet jeśli znajdujesz czas na odrobinę ruchu, to nie zawsze wiesz co jest odpowiednie dla Twojego ciała i niektórymi ćwiczeniami wykonywanymi w nieodpowiedni sposób możesz sobie zaszkodzić. Stan twojego narządu ruchu świadczy o stanie Twojego zdrowia. Czy jesteś w stanie złączyć dłonie za plecami (tak zwana agrafka) lub w leżeniu na plecach unieść nogę do góry, tak aby znajdowała się pod kątem 90 stopni do podłoża? Jeśli nie, powinieneś zdecydowanie zadbać o stan Twojego ciała, ponieważ będzie Ci służyło do końca i tylko od Ciebie zależy w jakim będzie stanie. Regularne wizyty u terapeuty pomogą Ci w zachowaniu sprawności na długie lata ?